Icebug NewRun M BUGrip GTX -nastakengät

189,90

Icebug NewRun M BUGrip GTX -nastakengät ovat vaimennetut ja vakaat miesten nastalenkkarit. Tehty erityisesti kaupunkimaiseen ympäristöön, jossa tiet ovat talvella jäisiä, kovia ja liukkaita.

Varastossa, toimitus 1-3 päivää.

Poista
- +

Icebug-kenkien kokotaulukko

Tämän kokotaulukon avulla valitset itsellesi sopivan kokoiset Icebug-kengät.

USL taulukossa tarkoittaa ”US ladies” -kokoa.

Oikean koon löydät mittaamalla jalkateräsi pituuden ja lisäämällä siihen 0,6–1 cm käyntivaraa. Vertaa lukemaa kengän sisämittaan kokotaulukossa, ja valitse sopivin koko.

USUSLEUUKJPKengän sisämitta (cm)
N/AL5,53632223,1
N/AL636,53.522,523,5
N/AL6,53742323,9
N/AL737,54.523,524,3
N/AL7,53852424,8
N/AL8395.524,525,2
7L8,54062525,6
7.5L940,56.525,526,0
8L9,54172626,5
8.5L1041,57.526,526,9
9L10,54282727,3
9.5N/A42.58.527,527,7
10N/A4392828,1
10.5N/A449.528,528,6
11N/A45102929,0
11.5N/A45,510.529,529,4
12N/A46113029,8
12.5N/A46,511.530,530,2
13N/A47123130,7
14N/A481331,5N/A
15N/A491432N/A

Icebug NewRun M BUGrip GTX -vedenpitävät nastakengät miehille

Icebug NewRun M BUGrip GTX -nastakengät ovat vedenpitävät, vaimennetut ja vakaat miesten nastalenkkarit. Icebug NewRun M BUGrip GTX -nastakengät on GORE-TEX®-kengät, jotka on tehty erityisesti kaupunkimaiseen taajamaympäristöön, jossa tiet ovat talvella jäisiä, kovia ja liukkaita.

Naisten saman kengän löydät täältä.

NewRun M BUGrip GTX -nastakenkien pintakangas on vahvaa polyesteriä ja se on valmistettu Bluesign®-standardin periaatteita noudattaen.

Bluesign®-tuotannossa tavoitellaan ympäristökuormituksen pienentämistä valvomalla ilmakehään ja vesistöihin koituvia päästöjä, varmistamalla samalla erittäin korkea laatu ja kestävät tuotteet sekä takaamalla työntekijöiden ja myös kuluttajien turvallisuus. Bluesign®-standardin mukaan valmistettujen kenkien polyesterinen tekstiili on ihanteellista materiaalia juoksukenkiin, joissa tavoitellaan yhtä aikaa kestävyyttä ja keveyttä.

Kengissä on TPU Mudguard, joka tuo lisäsuojaa kärjen ja kannan alueille. Materiaalina TPU on erittäin hyvin kulutuksen- ja säänkestävää.

Kenkien Boa®-kiinnitys takaa tiiviin ja mukavan istuvuuden. Et siis tarvitse sitoa nauhoja, vaan Boa®-kiinnitys kiristää kenkiä tasaisesti estäen yksittäisten painepisteiden muodostumista. Kenkien istuvuus on säädettävissä tarkasti muovista kiekkoa kääntämällä. Kiristettäessä ohuet, kevyet ja vahvat nauhat luistavat nauhakujissa kevyesti. Kengät eivät kuitenkaan löysty käytön aikana, vaan Boa-kiinnityksen nauhat avautuvat ainoastaan nostamalla sormilla kiekkoa ylöspäin.

NewRun M BUGrip GTX -kenkien välipohjan lievästi alaspäin levenevä muoto lisää kenkien vakautta ja samalla mukavuutta. Nämä kengät sopivat hyvin myös pitkille lenkeille.

NewRun M BUGrip GTX -kengät ovat vedenpitävät GORE-TEX®-kalvon ansiosta. Kenkien GORE-TEX® Extended Comfort -rakenteessa vedenpitävä ja hengittävä kalvo on laminoitu kahden kankaan väliin. GORE-TEX® pitää veden kenkien ulkopuolella, mutta päästää kosteuden haihtumaan lävitseen ja pitää siten jalat kuivina.

Kenkien pintakangas, kuten myös vuorikangas on valmistettu Bluesign®-standardin periaatteita noudattaen. Vuorikangas täyttää myös kansainvälisen OEKO-TEX® 100 -sertifiointijärjestelmän kriteerit. Sertifikaatti rajoittaa haitallisten kemikaalien käyttöä ja takaa siten materiaalin turvallisuuden.

Icebug NewRun M BUGrip GTX -nastakenkien pohjallinen on OrthoLite® Hybrid™ -pohjallinen, joka sisältää 15 prosenttia tuotannosta ylijäänyttä vaahtomuovia ja 5 prosenttia kierrätettyä kumia. OrthoLite®-pohjallinen säilyttää iskua vaimentavat ominaisuutensa pitkään, se on kevyt ja erittäin hengittävä.

  • Pohjallisen pintakangas on GRS-sertifioitua kierrätyspolyesteriä ja sen valmistaja täyttää Bluesign®-standardin arviointiperusteet. Kangas on Solution Dye -värjätty. Pohjallinen on konepestävissä hellävaraisesti alhaisessa lämpötilassa.

NewRun M BUGrip GTX -nastakenkien pohjissa on 17 hiiliteräksistä nastaa, joiden ansioista voit juosta rennosti kelillä kuin kelillä. Askel ei lipsu kovissakaan vedoissa, vaan askel on varmaa ja luonnollista. Kun pito on hyvä, myös juoksuasentosi säilyy neutraalina. Sinun ei tarvitse ”sipsuttaa”, joten keho ei rasitu turhasta jännittämisestä.

Icebug-nastakengillä juokseminen on paitsi turvallista, niin myös rentoa ja nautinnollista. Icebug-nastakenkien BUGrip®-pohjien nastat toimivat itsenäisesti ja älykkäästi reagoiden alustaan – ne toimivat aina peilijäältä asfaltille. Voit keskittyä tärkeimpään, eli juoksuun, omaan suoritukseesi, olosuhteista piittaamatta. Icebug huolehtii pidosta.

Näin BUGrip®-älynastakengät toimivat

Bugrip-älynasta

Icebugin BUGrip®-pohja on erikoiskumipohjan sekä siihen yhdistettyjen hiiliteräsnastojen toimiva kokonaisuus. Älykkäät BUGrip®-nastat toimivat itsenäisesti, mukautuvat alustaan ja antavat aina parhaan mahdollisen pidon. Pehmeillä alustoilla, kuten jäällä ja lumella, BUGrip®-nasta pureutuu alustaan. Kovilla ja tasaisilla alustoilla, kuten asfaltilla ja betonilla, nasta painuu pohjakumin sisään. Kovilla ja epätasaisilla alustoilla, kuten kivillä ja kallioilla, pito syntyy kumipohjan ja nastojen yhteisvaikutuksesta.

  • Huom. Emme voi tietenkään taata, ettei liukastumisia tapahtuisi Icebug-kengistä huolimatta.
  • Nastakenkiä ei suositella sisäkäyttöön.
  • Erityisesti on varottava pehmeitä lattiapintoja, kuten puisia lattioita ja muovimattoja.

Löydät kaikki Shop4me-verkkokaupassa olevat miesten nastakengät täältä.

Tekniset tiedot

Kiertojäykkyys: Medium (Kevyt, Medium, Vakaa)
Drop: 6–9 mm
Vaimennus: Voimakas (Kevyt, Medium, Voimakas)
Lesti: Medium (Kapea, Medium, Leveä)

Väri Black/Poison

Pinta Bluesign®-standardin mukainen ja Solution Dye -värjätty GRS-sertifioitu kierrätyspolyesterinen tekstiili, Suojaava TPU Mudguard -vahvike

Sisus GORE-TEX® Extended Comfort, Bluesign®, OEKO-TEX®-standardi 100

Pohjallinen "OrthoLite® Hybrid™-pohjallinen, joka sisältää 15 % tuotannosta ylijäänyttä vaahtomuovia ja 5 % kierrätettyä kumia", Bluesign®-standardin mukainen ja Solution Dye -värjätty GRS-sertifioitu kierrätyspolyesterinen tekstiili, Irrotettava

Välipohja Kevyt EVA, Sisältää 20 % leväkasviperäisestä biomassasta osittain valmistettua Bloom™-vaahtoa

Pohja BUGrip®-pohja 17:llä hiiliteräsnastalla

Paino 320 g (US 9)

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Icebug NewRun M BUGrip GTX -nastakengät”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *